Home

 

Aktualności

 

Informacje turystyczne

 

Kalendarz imprez

 

Galeria

 

Linki

 

 

Projekty z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki


Projekt „Marketing praktyczny – edukacyjne wsparcie gospodarstw turystycznych Ziemi Oleckiej”
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Zioła i rośliny z przydomowego ogródka – przepisy kulinarne na ...

Ziele angielskie, pierwiosnki i fiołki w cukrze po angielsku, kandyzowane łodyżki arcydzięgla, kapary z mniszka lekarskiego lub nasion nasturcji czy likieru różanego z kwiatów, alaszu, a nalewka panny apteczkowej to doskonałe lekarstwo przeciw grypie.

Te wyjątkowe przepisy zawarte są w ulotce pt. „Przepisy kulinarne z wykorzystaniem ziół i innych roślin z przydomowego ogródka” wydanej w ramach projektu „Marketing praktyczny – edukacyjne wsparcie gospodarstw turystycznych Ziemi Oleckiej”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, przez Lokalną Organizację Turystyczną Ziemi Oleckiej. Przepisy opracowała dr Lubosza Wesołowska.

W opracowaniu znajdziemy ciekawy przepis na musztardę zwykłą, jabłeczną lub gruszkową. Poniżej podajemy przepis na musztardę jabłeczną/ gruszkową.

Przygotować wcześniej ocet z przegotowanymi goździkami, pieprzem, listkiem bobkowym – jak do marnowania. Siła octu i przypraw – według osobistego smaku. Upiec kilka kwaśnych jabłek, przefasować! Na 2 łyżki gorczycy dać 4 łyżki tych jabłek, 2 łyżki cukru, łyżeczkę soli i rozprowadzić wcześniej przygotowanym octem – całość dobrze rozetrzeć. Można ją używać najwcześniej po 3 dniach. Najlepsza od pięciu!
   Z gruszkami jest jeszcze smaczniejsza – zamiast jabłek oczyścić kilka gruszek, ugotować je w małej ilości wody, odsączyć dobrze, przefasować i postąpić jak z jabłkami.
Niektórzy dodają też łyżeczkę wina.
   W handlu dodaje się też papryki, kolendry, pieprzu angielskiego, różnych ziół według uznania, do octu też można trochę dodać miodu, nawet czosnek i cebulę.
   Musztarda powinna być przechowywana w ciemnym i chłodnym miejscu do 80C. Światło powoduje rozkład poszczególnych składników i pogorszenie smaku.
Smacznego!

Anna Turowska
www.lot.olecko.pl

 

Projekty z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi OleckiejOstatnia aktualizacja: 2010-08-26