Home

 

Ziemia olecka

 

Informacje turystyczne

 

Kalendarz imprez

 

Galeria

 

Linki

 

 

 
Projekty z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Zakończenie projektu „Ekoturystyka szansą na sukces”

Koniec roku to czas podsumowań. 2010 rok był dla Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Oleckiej przełomowy. W pierwszej połowie roku udało nam się pozyskać, efektywnie zrealizować i rozliczyć 2 projekty finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego o wartości 100.000 zł. Były to projekty: „Marketing praktyczny – edukacyjne wsparcie gospodarstw turystycznych Ziemi Oleckiej” oraz „Gospodarstwo przyjazne naturze” z Działania 9.5. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Za realizację tego projektu LOT ZO 17.11.2010 r. otrzymał prestiżowy tytuł „Dobrej praktyki EFS na Warmii i Mazurach”.
Od sierpnia do grudnia realizowany był kolejny projekt
„Ekoturystyka szansą na sukces”. Środki finansowe na jego realizację w wysokości 48.009 zł pochodziły z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2010. Środki własne Stowarzyszenia, stanowiące wkład własny do projektu, wyniósł 5.367 zł. Między innymi wykonano folder informacyjny, torby ekologiczne, niezbędne pieczątki, zakup aparatu fotograficznego, oprogramowania oraz zwrot kosztów podróży.
Głównym celem projektu było przekazanie 20 osobom działającym w branży agro- i okołoturystycznej na terenie powiatu oleckiego wiedzy z zakresu edukacji ekologicznej oraz wspieranie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska poprzez promowanie nowej marki
"Gospodarstwo przyjazne naturze".
Do udziału w projekcie przystąpiło 20 uczestników, którzy we wrześniu br. wzięli udział w wyjeździe studyjnym
„Szlakiem mazurskich ogrodów”. Program wyjazdu był bardzo bogaty: zwiedzono manufakturę ceramiczną oraz ogród warzywny w stylu francuskim w Nakomiadach, Muzeum Mazurskie i skansen w Owczarni, Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Świętą Lipkę, zamek w Reszlu, Wilczy Szaniec, Park Miniatur Warmii i Mazur w Parczu, a także Muzeum Kultury Ludowej i Park Etnograficzny w Węgorzewie.
Podczas wrześniowego szkolenia
"Pamiętajcie o ogrodach..." uczestnicy dowiedzieli się, jak wyglądał tradycyjny ogród, jakie kwiaty są najodpowiedniejsze dla mazurskiego krajobrazu, jak należy go zaprojektować, jak uprawiać tradycyjne polskie zioła, czy drzewa owocowe. W tym celu, oprócz materiałów szkoleniowych wszyscy otrzymali także nasiona, cebulki i sadzonki tradycyjnych roślin ogrodowych.

Na początku października odbyły się warsztaty przyrodnicze, których celem było zachęcenie właścicieli gospodarstw do podjęcia działań ekologicznych przyjaznych m.in. drzewom, krzewom, ptakom, owadom i innym zwierzętom żyjącym w ich najbliższym otoczeniu. Pod koniec miesiąca w Majątku Giże Marczak, odbyły się warsztaty ekokulinarne "Mistrz Kuchni", podczas których wspólnie przygotowano różne regionalne potrawy, a także uczono ciekawych metod dekoracji potraw i stołów.

W listopadzie zorganizowano szkolenie „Ekoturystyka szansą na sukces", podczas którego poruszono między innymi zagadnienia z zakresu ekoturystyki i agroturystyki naszego regionu. Ostatnim ze szkoleń „Recykling w agroturystyce", na którym omówiono różne zasady segregacji odpadów, zagospodarowania odpadów nieorganicznych, zasady właściwego kompostowania, naturalne metody ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami.

16 grudnia w Hotelu Colosseum odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu połączona z konkursem „Gwiazdka 2010” w ramach Bożego Narodzenia Na Pograniczu Kultur i Narodów Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych. Głównym celem konferencji była promocja zrównoważonego rozwoju i prowadzonych w ramach projektu działań proekologicznych. Wzięło w niej udział ponad 100 przedstawicieli branży turystycznej i okołoturystycznej z terenu powiatu, władze samorządowe, członkowie organizacji pozarządowych, nauczyciele i młodzież szkolna. Na jej zakończenie uczestnikom uroczyście wręczono certyfikaty wraz z pamiątkową tablicą "Gospodarstwo przyjazne naturze", informującą, że w danym gospodarstwie będzie przestrzegało się praw przyrody.

Mamy nadzieję, że marka „Gospodarstw przyjaznych naturze” zintegruje lokalne gospodarstwa agroturystyczne, pomoże w wyróżnieniu się, odnalezieniu własnego pomysłu na działalność i wypromowanie swojej oferty.
Więcej informacji znajduje się na stronie
www.lot.olecko.pl/projekt


Halina Bogdańska
Kierowniczka projektu


Projekt współfinansowany ze środków otrzymanych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 

Czekaj... program LightBox poprawnie działa po wczytaniu się wszystkich miniaturek.  Do nawigacji służą przyciski rozmieszczone u góry po obu stronach fotografii oraz na dole.

Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze Kliknij aby obejrzec w pelnym rozmiarze

  LOT Olecko

Powrót do Aktualności

 

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi OleckiejOstatnia aktualizacja: 2010-12-28