Kampania społeczna #zaginioneNIEzapomniane została uruchomiona z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego, który przypada 25 maja. Jej celem jest przypomnienie o dzieciach, które zaginęły wiele lat temu, a także solidarność z ich rodzinami. Pomimo upływu czasu, Policja oraz Fundacja ITAKA przypominają, że wciąż trwa proces poszukiwań zaginionych. Kampania będzie trwała od 12 do 25 maja i obejmie działania edukacyjne oraz społeczne.
W Polsce każdego roku na skutek zaginięć znika ponad dwa tysiące dzieci. W ostatnich trzech latach zaginęło ponad 6300 osób poniżej 18. roku życia, co jest statystyką, która przeraża. Najwięcej zaginięć dotyczy nastolatków w wieku 14-17 lat, ale również młodsze dzieci nie są wyjątkiem, co roku znika około 600 dzieci w przedziale wiekowym 7-13 lat. Policja podkreśla, że każde takie zgłoszenie jest traktowane jako sprawa priorytetowa, a poszukiwania nie ustają nawet po wielu latach.
W ramach kampanii zostaną przypomniane historie pięciorga zaginionych dzieci, a każda z nich będzie opatrzona ich zdjęciem sprzed lat oraz symulacją, jak mogą wyglądać obecnie. Organizatorzy mają nadzieję, że ktoś rozpozna te twarze i podzieli się informacjami, które mogą pomóc w ich odnalezieniu. Dodatkowo, przez kanały społecznościowe Policji oraz Fundacji ITAKA, kampania ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa dzieci oraz reagowania w sytuacji zaginięcia. Zwieńczeniem akcji będzie podświetlenie ważnych obiektów na niebiesko 25 maja, aby zwrócić uwagę na problem zaginięć dzieci i wzbudzić solidarność w ich poszukiwaniu.
Źródło: Policja Olecko
Oceń: Kampania #zaginioneNIEzapomniane – przypomnienie o zaginionych dzieciach
Zobacz Także